11 Mayıs 2018 Cuma

Çamaşır Makinesinde Tül Boyama..

Kızımın odasının tülünü boyadım sizinle onu paylaşacağım şimdi.. 

Tüllerim İkea'dan oldukça uygun fiyatlı hem de boş duran odalarım olması sebebiyle yedek tüllerim var.. Boyanın kötü olması veya tülün zarar görmesi ihtimaline karşılık bir şey olsa üzülmeyeceğim bir şey seçtim boyamak için ilk olarak . Bu cümleden bu boyama işlerinin devam edeceği anlaşılıyor tabii :)

Tül veya naylon, polyester kumaşların bu tür boyaları tam tutmayacağı konusunda bilgim vardı bu yüzden bebe pembesi tonunu yakalamak için koyu pembe bir boya aldım..

Kumaş boyalarını aktarlardan bulabilirsiniz.. Paketi 3 liraydı bir de başka bir renk aldığım için 2'si 5 lira olmaz mı dedim adam olur dedi hihi hiç pazarlık yapabilen biri değilim o yüzden bu durum çok hoşuma gitti ayrıca belirtiyim haha :)


Bulabildiğim koyu pembe böyle bir renkti.. Mutfak halımın deseniyle aynı renk olduğunu farkedip yan yana çektim fotoğrafı.. Biraz mora çalan bir pembeydi sanki.. 

Boyayı plastik bardağa döküp, bi parça sıcak suyla erittim. biraz sirke ve bir tatlı kaşığı tuz ilave ettim. Pakette böyle yazıyordu.. Ve makinenin deterjan gözüne boşalttım.. 95 derecede makineyi çalıştırdım..


Öncelikle pek çoğunuz gibi bende makinede boyamak konusunda tedirgindim.. Küçükken bahçeli bir evimiz vardı ve ablamın kazanla pantolonlarını boyadığını hatırlıyorum.. Makinede ilk kez deneyecektim. Bir kaç önlemle birlikte biraz cesaret ve risk almayla güzel bir sonuca ulaştım..

Şöyle ki , ayrı bir makine çalıştıracak kadar kırmızı ve koyu pembe giysimiz var ev ahalisi olarak.. Bu çamaşırları yıkamayı, tül boyama zamanıma denk getirdim.. Ama ondan önce toz bezlerimi yıkayacaktım zaten ilk onları attım 14 dakikada çalıştırdım makineyi.. Baktım toz bezlerine bi şey olmamış.. Peşinden de kırmızıları yıkadım.. Bi bulaşma falan olsa gözükmeyecekti nasılsa ama yine bi şey olmadı.. Makinede gayet temiz durumda.. Hatta boyama sonrası da tertemizdi içi ama risk almadım beyaz çamaşır falan yıkamadım ilk olarak.

Mesela siyah boyama yapacağım zaman da aynı şekilde ilk 1-2 yıkamayı siyahları yıkayarak yapacağım.. 


Yıkama esnasında biraz koyu pembe göründü ama sonuç istediğim pembelikte çıktı.. Öyle kalsaydı da güzeldi ama.. 

Rana heyecanla makinenin başında bekledi.. İçerde çorap kalmış onu da bu esnada farkettik ama artık çok geçti :) Sonra unuttu, sonucu bugün gördü çok mutlu şu an teşekkür edip duruyor bana ikide bir de :) 


Pamuklu kumaşlarda boya daha birebir tutuyor.. Koyu pembeyse koyu pembe çıkması gibi..  Mesela içerdeki çorap böyle çıktı :) Griydi boyanan yerleri.. 


Deneyecek olanlara kolay gelsin diyor kaçıyorum :)

2 yorum:

  1. Sevgili İlkay seni çatı katında yaşadığın dönemden beri takip ederim. Depresyon ben de yaşadım, çok şükür atlattım ve bir daha olursa nasıl baş edeceğimi öğrendim. Lütfen vazgeçme kendinden ve seni sevenlerden. Pınar

    YanıtlaSil
  2. makinede boyama süper fikir😊biz öğrenciyken kazanda kaynatırdık renk verirdik tişörtlerimize👌

    YanıtlaSil

GÜZEL YORUMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM..SEVGİLERİMLE :)
Firmanız ve ürünlerinizin Çatı Katı Blog'da yer almasını istiyorsanız İLETİŞİM : catikatiilkay@gmail.com

Alexa