29 Nisan 2016 Cuma

VİDEOLU POST : 5 Adımda Çocuk Dolap İçi Düzeni..

Çocukların dolap içi düzenini nasıl sağlıyorum ?

Her zaman sağlayamıyorum tabi :)

Bugün hazır kızımın dolabına el atmışken, genelde uyguladığım bir kaç fikirden bahsedeceğim..

Bu Rana'nın yaza geçiş dolabı oldu.. Ne zaman ne olacağını kestiremediğimiz havalarda oluşumuz sebebiyle şort da var şu an dolapta, hırka da :)

Geçen hafta dolu yağdı mesela.. Ve biz o havada yolda kaldık arabamız bozuldu.. Maceralar maceralar..


Dolap düzenlerken,

* Az eşya çok huzur,
Öncelikle fazlalık ayıklıyorum.. 

Bir hevesle alınıp giyilmeyen kıyafetler, lekenenler, küçülenler, ıvırlar zıvırlar ayrılıyor.. Verilecekleri K.Çekmece İyilik Merkezi'ne yolluyorum.. Önceden adı Yaşam Sevinci Merkezi'ydi.. Şimdi değişti..

Satılacakları Çatı katı Dolap Boşaltmaca hesabıma ( instagram.com/catikatidolapbosaltmaca ) ekliyor veya mail atmamı isteyenlere fotoğraf mail atıyorum..

Hem küçülüp hem lekelenmiş olanları toz bezi kutuma koyuyorum..

Belli yerleri lekelenmiş olanları, mesela fotoğraftaki uzun kollu t-shırti, kesip kısa kollu yapıyorum.. Benim çocuklarım yerlerde çok sürünüyor oyun oynarken, bu sebeple pijamalarının ilk önce dizleri yıpranıyor.. Onları da kesip şort haline getiriyorum.. Yazın terasta veya parkta kullanıyorlar..


Çok fazla alışveriş yapmamaya çalışıyorum.. Hatta bir süredir hiç yapmıyorum.. Çünkü bunun sonu yok.. Bu sebeple dolap her sene daha da ferahlamış oluyor.. Bakınız eski dolap postlarımdan biri : Buraya tık tık  Ne kadar kalabalık..

Dolap ferah, ben mutlu..

Kışlıkları da dolabın üstündeki kutuda duruyor..

 Ve ne kadar çok alırsan al çocukların giydikleri belli kıyafetler.. Çoğuna sıra gelmeden küçülüyor ..


*Göze hitap etme,
Boy sırasına göre diziyorum..

Kıyafetler boylarına göre sıralanınca daha hoş bir görüntü oluyor.. Önce hepsini asıp sıralama yapıyorum.. Boy sırasını elde edince bu sefer askıları değişikse eğer, hepsi aynı olacak şekilde değiştiriyorum..

* Düzeni belirlemede önemli etken,
Katlama şekli..

Eğer insanlar henüz talan etmemişse mağaza rafları hep düzenlidir :) Ve mağazalarda aşağıya videosunu eklediğim katlama şeklini kullanırlar.. Tekstilci bir aileden gelip, atölyelerde, fabrikalarda paketlemeye, kolilemeye bolca yardım ettiğim için, küçüklükten beri bu katlama şeklini kullanıyorum..

Bu şekilde katlayıp kıyafetleri üst üste dizdiğinizde düzen elde etmiş olursunuz.. Ben kollu bir t-shırtü videoladım.. Ancak atletleri vs. de bu şekilde katlıyorum..*Her seferinde dolap dağılmadan aradığını bulmak,
Kategorilere ayırma..

Tüm kıyafetleri üst üste dizmek yerine her kıyafeti kategorisine göre diziyorum.. Sırf t-shırtler, pantolonlar vs. diye ayırmıyorum.. T-shırtleri de kendi içinde ayrırıyorum..

Örneğin parka giderken giyeceği t-shırtle, normalde dışarı çıkarken giyeceği t-shırt aynı değil Rana'nın.. Parkta illa ki başına bir iş geliyor lekeniyor veya yazın dondurma damlatabiliyor örneğin..
Bu şekilde dolap çok dağılmadan her şey elinizin altında oluyor..

*Düzen yardımcıları,
Sepetler, Kutular..

Kendi dolabımda da çocukların dolabında da bolca kullandığım şeyler bunlar,, Rana'nın dolabındaki şeffaf bölmeli kutu İkea'dan.. Yıllardır ne büyük yardımcım.. Bir tarafında uzun çoraplara, bir tarafında kısa çoraplara iç giyimlere, yazın şapkalarına, kışın eldivenlerine ev sahipliği yapıyor.. Tüm bunları bölmeleri kutu olmadan asla bir düzen içinde dolapta tutamazdım..

Diğer sepet ve kutuları da taçları, saç bantları ( ki onlarda evde, parkta veya dışarı da kullanılacaklar olmak üzere ayrılmış durumda ) için kullanıyorum..

Hoşçakalın ;)

Bana ulaşabileceğiniz diğer sosyal medya hesaplarım :

İletişim : catikatiilkay@gmail.com

1 yorum:

  1. Ohh ne kadar ferah duruyor dolap. İki haftada bir düzenliyorum bende çocukların dolaplarını hem alt üst şeklinde buluyorum.Allah'tan alt kısmı çekmeceli de her yeri dağılmıyor.

    YanıtlaSil

GÜZEL YORUMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM..SEVGİLERİMLE :)
Firmanız ve ürünlerinizin Çatı Katı Blog'da yer almasını istiyorsanız İLETİŞİM : catikatiilkay@gmail.com

Alexa