17 Eylül 2017 Pazar

Çamaşır Kurutma Makinesi Gerçekten Faydalı Mı ?


Gelen sorular üzerine blogumda "Temizlik Rutinim" bölümü oluşturmaya karar verdim.. Zaman zaman temizlikle ilgili konulara yer vereceğim.. Bu bölümün ilk yazısı çamaşır kurutma makinesi hakkında..

 Kurutma makinemi, çamaşır sepetini tamamıyle boşaltacağıma inat edip bir kaç makine çamaşır yıkadığım bir gün,  evin her yerini ıslak çamaşır doldurup, o gece nemden nefes alamaz halde uyandığımda almaya karar verdim.. Hatta bunu eşime söylemek için sabahı dahi bekleyememiş gece yarısı söyleyip, olur cevabı almadan rahat edememiştim..

2. çocuğumunda doğmasıyla çamaşır yükü arttığı için o dönem ki küçük evimde böylesine büyük bir sorundu benim için çamaşır kurutmak..

Çok beklemeden makinemi aldım ve yaklaşık 5 yıldır memnuniyetle kullanıyorum..

Kurutma makineleri hakkında olumsuz çok fazla söylenti olduğunun farkındayım.. Lakin bir kaç noktaya dikkat ederek en vazgeçilmez eşyalarınızdan biri haline getirebilirsiniz.. Şu an bizim, özellikle alerjik bünyeye sahip ben ve oğlum için öyle..

Nedir bu noktalar ? 

Örneğin ilk olarak fiyatı alırken size diğerlerinden yüksek gelse de mutlaka A++ bir model tercih edin.. Bir kaç ayda diğer makinelerle arasındaki fiyat farkını, elektrik faturanıza çok yük bindirmemesiyle kapatacaktır..
Diğer sınıf makineleri tercih ederseniz sürekli yüklü elektrik faturalarıyla boğuşmak zorunda kalabilirsiniz..

Kullanım esnasında makineyi çok fazla doldurmayın.. Yoksa çamaşırlar kırışık çıkacaktır.. 1 makine yıkama / 1 makine kurutma şeklinde yaparsanız çamaşırlar kırışık çıkmayacağı gibi ütülenmiş gibi çıkacaktır pek çok parçayı ütülemeden kaldırabilirsiniz.. İlk aklıma gelen, ben yastık yüzü ütülemiyorum kurutma makinemden sonra.. 
Ütülenecek çamaşırlarda da süreyi yarı yarıya azalttığı aşikar.. Sadece bir kez üstünden geçmek yeterli oluyor..

Örneğin 2 makine yıkanmış çamaşırı tek seferde kurutmaya kalkarsanız süre bakımından bir faydası olmayacağı gibi inanılmaz kırışık ( akordiyon gibi ) çamaşırlarla karşılaşabilirsiniz..

Benim için en önemli özelliklerinden biri çamaşırların üzerindeki pamukçukları toplaması.. Bunu yıpratıyor olarak algılayanlar var lakin ben böyle bir sorunla karşılaşmadım yine başta bahsettiğim dikkat edilecek noktalardan biri de bu konu..

Kızımın pullu, simli baskılı üstlerini, çok narin ve yünlü kıyafetleri, tül/perde gibi tekstilleri kurutmaya atmıyorum.. Bunları yıpratır.. Onun dışında diğer çamaşırlar yumuşacık sorunsuz çıkıyor..

En sık kullandığım özelliklerinden birisi "Havalandırma"
Oğlumun alerjisi dolayısıyla mümkün olduğunca tesktil ürünlerinden, toz tutabilecek şeylerden uzak kalmalı.. Eğer tam anlamıyla kurallara uysak bomboş bir odada yatması gerek.. Lakin aldığım önlemlerle bu sorunu ortadan kaldırdım.. 

Yorgan yüzü kullanmıyoruz. Silikon bir yorganı var ve her temizlikte kurutma makinesinin bahsettiğim havalandırma programında yorganını havalandırıyorum.. 10 dakika süren bu programı oğlumun yorganı için 2 kez çalıştırıyorum ve çok toz çıkıyor her seferinde..
Aynı işlemi kendi yorganım, minderler, yastıklar ve bir kaç tane bıraktığım peluş oyuncaklar içinde uyguluyorum.. Tozdan arınmış ve derinlemesine temizlenmiş oluyoruz..

Diğer programlara hiç girmiyorum.. Sürekli kullandıklarım "Dolap Kuruluğu / 1600 Devir" ve "Havalandırma".. 
Dolap kuruluğu bahsettiğim devirde 2 saat kadar sürüyor.. Ancak bir şekilde kurumayan çamaşır varsa kendi kendine ilave dakikalar ekleyerek tüm çamaşırları direk katlayıp dolaba kaldıracak şekle getiriyor..

Teknik detaylara gelirsek makinemin modeli :  Arçelik 3885 KT 8 kg kapasiteli,  A++ Enerji Sınıfı

Her kullanımdan sonra ön kısmındaki filtreyi temizliyorsunuz.. Ki bu bir kaç saniyelik bir işlem..
Alt kısmında bir başka filtresi daha var onu bir kaç kurutmada bir değiştiriyorsunuz.. Makinede yıkanabilen yassı bir sünger bahsettiğim filtre..

Herhangi bir tesisata ihtiyaç yok.. Priz olan istediğiniz yerde mesela yeriniz yoksa yatak odanızda bile kullanabilirsiniz.. Suyu bir hazneye topluyor bir kaç kurutmada ancak doluyor.. Dolduğunda uyarı veriyor ve kolayca hazneyi çıkarıp boşaltıyorsunuz..

Özel bir aparat sayesinde çamaşır makinesinin üstüne de takılabiliyormuş.. 

Bir sonraki yazıda çamaşır / ütü düzenim konusunu yazmayı planlıyorum.

***

Hoşçakalın :)

Bana ulaşabileceğiniz diğer sosyal medya hesaplarım :İletişim : catikatiilkay@gmail.com

4 yorum:

 1. benim için ok faydalı bir yazı oldu, teşekkürler....

  YanıtlayınSil
 2. Bende çok memnundum İlkay tatile çıkacağım günün gecesi tüm kabloları yanana kadar. ��������
  Neredeyse yanıyorduk şükür problemsiz(makine gitti ama) atlattık Ama benim makinem B sınıfı olmasına rağmen ödediğim fatura aylık en fazla 20 lirayı geçmiyordu ve kampanyadan çok uyguna almıştım 5 sene önce 500 lira civarı birşeydi. Şimdi yokluğunu farketmiyorum fakat kasım ayından sonra çok koyacak bana kullandığın makineyide araştırıcam iyi oldu bakıştırıyordum zaten

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok kötü olmuş çok çok geçmiş olsun size bir şey olmamış neyse ki

   Sil

GÜZEL YORUMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM..SEVGİLERİMLE :)
Firmanız ve ürünlerinizin Çatı Katı Blog'da yer almasını istiyorsanız İLETİŞİM : catikatiilkay@gmail.com

Alexa