19 Eylül 2017 Salı

Fitness & Pilates Hakkında Bilmek İstedikleriniz.. Yaşadığım Fiziksel ve Ruhsal Değişimler..

Herkese Merhaba

Spora başladığımdan beri yazmak isteyip vakitsizlikten ve aklımdakiler toparlayamama durumundan mütevellit sürekli ertelediğim yazımı, son ölçümde elde ettiğim güzel sonuçların vermiş olduğu hevesle yazmak üzere geçtim bilgisayar başına :)

Malesef artık herkese tek tek dönemiyorum lakin, gelen mesaj ve maillerdeki soruları kendimce gruplandırdım, hepsine cevap bulmanızı sağlamayı umuyorum bu yazıda..

Spora gitmeye nasıl karar verdim ? Ne zamandır spor yapıyorum..

Blogumu sürekli takip edenler, özelikle kızımın hastalığı döneminde zor günler geçirip sonrasında bir değişim yaşadığım, psikiyatriste gittiğim gerçeğinden haberdarlar..  
Spora gitmeye karar vermemde psikiyatriste gitmemin sağladığı faydalardan biri, ayağa kalkma sürecimin en elle tutulur kanıtı.. Zira eşim bile bana güvenmediğini bir kaç ders sonrası bırakacağımı düşünerek beni kayıt ettirdiğini söyledi geçenlerde.. Kat ettiğim yoldan ve hevesle spor yapıyor olmamdan o da çok mutlu..

Geçtiğimiz yazdan beri kayıtlıyım. Ancak spor salonunun tadilata girmesi, kayıtların dondurulması sebebiyle zorunlu 2 aylık bir ara verdim.. Bu esnada ben burun estetik ameliyatımı oldum, iyileştim güzel denk geldi.. O arayı da düşersek yaklaşık 7 aydır spor yapıyorum.. Haftada 2 kez ile başlayıp son 1 aydır haftada 4 güne çıkardım..

Hangi spor salonuna gidiyorum ? Memnun muyum ? Tavsiye eder miyim ? 

Spor salonumun adını veya yerini paylaşmayı tercih etmiyorum ancak özel salon değil belediyeye ait bir tesis.. Eğitmenler diğer görevliler hepsi güler yüzlü güzel insanlar.. Severek gidiyorum.. Herhangi bir sorun yaşamadım veya yaşandığına şahit olmadım şimdiye kadar.. Bu açıdan tavsiye ederim..

Kayıt olmak ücretli mi ? Ücretler ne kadar ? Seanslar haftada kaç gün, kaç saat ? Kayıt olmak için ne yapmak gerekiyor ?

Kayıtların ücretli ve ücretsiz olmak üzere 2 çeşidi var.. Ücretli olanları çok araştırmadım ama daha esnek saatleri var hani vakit bulamayanlar iş çıkışı vs. gidebilsin diye.. Ücretli derken yüksek rakamlardan söz etmiyoruz ayrıca 30/40 TL civarı bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam.. Çok değilmiş iyi diye düşünmüştüm.. Aşağıda bahsedeceğim kayıt ücreti ders ücretine ilaveten bu seçenekte de mevcuttur ama sanıyorum.. 

Ben ücretsiz olanına gidiyorum.. En başta 15 TL kayıt ücreti var.. Bu ücretle kayıt olduğunuz seans 3 ay kadar sürüyor.. 3 ayın sonunda kaydınızı yenileyip ( tekrar 15 TL ile ) ara vermeden devam etmeniz mümkün.. 

Pilates haftada 2 gün, 1 / 1 olmak üzere 2 saat, Fitness yine haftada 2 gün 2 / 2 olmak üzere toplam 4 saat.. Şu an benim gittiğim bu..

Günlerinizi ve size verilen seçenekler arasından saatlerinizi siz belirliyorsunuz.. 

Devam eden bir pilates seansınız varken, mesela hafta içi pazartesi çarşamba pilatese gidiyoruz diyelim, bir de hafta sonu gideyim haftada 4 güne çıkarayım dediğinizde ücretsiz seansta bu mümkün olmuyor..

Ancak şöyle seçenekler var..
Hafta içi ücretsiz pilates / hafta sonu ücretli pilates şeklinde devam edebilirsiniz.
Veya benim yaptığım gibi, hafta içi fitness, hafta sonu pilates, her ikisi de ücretsiz şeklinde devam edebilirsiniz..

Sadece pilates veya fitness değil aerobik, yüzme vs. gibi diğer branşlara da kayıt yaptırabilirsiniz..


Kayıt olmak ben ilk başladığımda daha zordu. Önce başvurup bekleyip size mesaj atıldığında gidebiliyordunuz bu da seanslar arasında azda olsa ara vermenize sebep oluyordu.. Artık yeni yılla birlikte sistem değişti beklemeden direk yeni seansa başlayabiliyorsunuz..

İlk kayıt öncesi sizden sağlık raporu isteniyor.. Bu yine aynı yerde 10 TL ücret karşılığında hemen yapılabiliyor.. Bu raporu her sene yenilemeniz gerekiyor..

Spor yapmak bana ne kazandırdı ? Ne kadar kilo verdim ? Vücudumda ne gibi değişiklikler gözlemledim? İlk olarak pilatese mi başlamalısınız yoksa fitnessa mı ? Aradaki fark nedir ?

Spor yapıyor olmak bana çok şey kattı.. Yine eskiden beri takip eden okuyucu arkadaşlarım bilirler çok fazla hatta özellikle kışın neredeyse hiç dışarı çıkmıyordum.. Çünkü bir sebebim yoktu.. Artık sabahları kalkmak için ev işi ve çocuklarım dışında bir sebebim daha var..
Salonla evim arasındaki mesafe kimine göre uzun sayılabilecek bir mesela.. Vesait ile gidilebilir.. Ancak ben yürüyerek gidip geliyorum bu da ekstra hareket etmeme sebep oluyor.. Yürürken yeni mağazalar, yeni yerler keşfediyorum, çıkışta arkadaşımla buluşuyorum, kendime vakit ayırıyorum..
Bedenim ve insan anatomisi hakkında çok şey öğrendim, özgüvenim arttı, eğitmenlerimi seviyorum ortam güzel, kısacası sosyalleşmeme ve kendimi daha iyi hissetmeme sebep oldu.. 

Doktorum da spora başlamamı harika çok güzel bir gelişme bu diyerek değerlendirmişti.. 

Gelelim fiziksel gelişime..

Pilatese ilk başladığımda 3. haftadan itibaren bedenimdeki değişimi farketmiştim, ancak asıl sıçrama ve etrafımın farkettiği değişim, 2 gün fitnessı da eklememle son 1 ayda gerçekleşti..

Pilatese gittiğim yaklaşık 6 ay boyunca bedensel olarak daraldığımı farkettim.. Şöyle ki bazen biri size kilosunu söylediğinde aa hiç göstermiyorsun dediğiniz olmuştur..Kilo olarak tartıda bir fark olmamasına rağmen daha zayıfmışım gibi görünüyordum..
Ayrıca çok çevik ve hızlı olmaya başladım.. Zira kendi evimdeki 5/10 merdiveni bile çıkmakta zorlanıyormuşum şimdi sıçraya sıçraya hop çıkıyorum.. Kilolu biri olmamama rağmen bedenimi zor taşıyordum sanki.. İlk başladığım zamanlarda evimle salon arasındaki mesafeyi 45 dakikada yürürken şimdi, 25/30 dakikaya indirdim..

1 ay önce fitnessa başlarken ilk ölçümüm yapıldığında vücut yaşım 24 çıktı ( 36 yaşındayım ). Eğitmenim bunun çok iyi olduğunu söyledi, pilates yapmama ve yürümeme bağladı.. 60.3 kilo ile başladım.. Yağ, kas ve su oranımda yazılıydı ancak malesef rakam olarak hatırlamıyorum şu an..

Şu an geldiğimiz noktada 30 gün sonrası 2. ölçümümde, 58.7 kiloyum yani 1.6 kilo vermişim yağ oranım hayli düşüp, kas oranım artmış.. Su oranımda da artış var.. Yani son derece sağlıklı kilo vermiş oldum.. Vücut yaşımda 24'den 20'ye düşmüş.. 

2. ölçüm sonrası eğitmenlerim değerlerimi çok güzel bulup programımı değiştirdiler.. Artık daha fazla çalışıyorum ve 3. ölçümü merakla bekliyorum..
Karnımda kas oluşmaya başladı, vücut yapım dolayısıyla hiç bir zaman ince belli olmayan ben, bir belim olduğunu farkettim ve kollarımda pazılar var :) 

Pilates ve fitness arasındaki farka gelirsek, kilo vermek istiyorsanız fitnessa, sıkılaşmak istiyorsanız pilatese gitmelisiniz şeklinde açıklayabiliriz.. Bunu bana 2. kaydımı yaptıracağım zaman danıştığım eğitmenim söylemişti.. Ama şahsi fikrimi sorarsanız vaktiniz varsa ikisine de gidin benim gibi..

Fitness ya da pilatese başlarken alışveriş yapmalı mısınız ? Ne gibi malzemeler gerekiyor ?

Bir sırt çantası, tayt veya tercih edeceğiniz başka bir alt, t-shırt, havlu, çorap, pilates matınızın üzerine sermek için havlu veya şal gibi bir örtü, su, spor ayakkabı ( terlik bile olur giyen var) .. İhtiyacınız olanlar sadece bunlar.. Her türlü alet salonda mevcut..
Fitness'da da aynı şeyleri kullanabilirsiniz artı bir ihtiyaç yok..


Kadın / Erkek ayrı mı spor yapıyor ? Rahat edebilir misiniz ? Ortam hijyenik mi ? 

Kadın ve erkekler aynı salonu kullanmalarına rağmen, denk gelmiyorlar.. Kadınların dersi olduğu gün erkeklerin dersi yok..  Aynı günlerde gitmiyorsunuz yani salona.
 Kapı girişleri, soyunma odaları vs de ayrı ayrı.. Ayrıca siz içerdeyken çıkış kapısında sürekli kadın görevliler mevcut ve kadınların olduğu bölüme hiç bir şekilde giriş çıkış yok.. 

İçerisi temiz, bakımlı ve düzenli.. Duş alma şansınız var, tuvaletler temiz ve sabun tuvalet kağıdı gibi malzemeler sürekli eksiksiz bulunduruluyor.. Her seans sonrası siz çıkınca görevliler giriyor tekrar tekrar siliyorlar yerleri.. Zaten ayakkabılarınız içeriye özel, kapı girişinde değiştirip içeri giriyorsunuz, ben bazen çorapla bile dolaşıyorum salon içinde.. 

***

Not aldığım sorulara cevap vermiş oldum şu an.. Burada cevabını bulamadığınız merak ettiğiniz  başka şeyler varsa lütfen yorum bırakın.. 
Adsız seçeneğini seçerek kolayca yorumunuzu bırakabilirsiniz.. Blog sahibi olmanız gerekmez yorum pencerem herkese açık.. 

Hoşça ve sporla kalın :)

***

Bana ulaşabileceğiniz diğer sosyal medya hesaplarım :İletişim : catikatiilkay@gmail.comHiç yorum yok:

Yorum Gönder

GÜZEL YORUMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM..SEVGİLERİMLE :)
Firmanız ve ürünlerinizin Çatı Katı Blog'da yer almasını istiyorsanız İLETİŞİM : catikatiilkay@gmail.com

Alexa