18 Eylül 2017 Pazartesi

Psikiyatristle Görüşme Sürecim.. Başlangıç..


Bu yazıyı yazmamı merakla bekleyenler olduğunu biliyorum.. 
Aslında biliyor musunuz psikiyatriste gitmemle alakalı yazacak çok şeyim yok. Özel görüşmelerimizden zaten bahsetmeyeceğim artı ben ilaç tedavisi görüyorum.. 

***

Benim size asıl bahsetmek istediğim beni psikiyatristle görüşmeye kadar götüren nedenler.. Farklı başlıklar altında bunları sunmayı düşünüyorum.. Bir çoğunu kendiniz de yaşadığınızı farkedecek ve bir ayma yaşayacaksınız çünkü.. Zira birileri farkedip, kollarından tutup seni sarsana kadar yardıma ihtiyacı olduğunu farketmeyebiliyor insan.. 

Belki sizi sarsan da ben olurum kimbilir ?

Her şeyin farkında olup doktora gitmeye çekinenler için en sonda yazmayı planladığım bu yazıyı başa alıyorum şimdi..

Özel doktora mı gitmeliyim ? Devlet Hastanesine mi ?

Küçük yaşta annemi kaybetmem ve bundan sadece bir kaç yıl kadar sonra en az ölüm kadar acı veren başka bir ayrılık yaşamam sebebiyle zaten dönem dönem psikolog ziyaretlerim olmuştu.. 
Bu sebeple pek çok doktor gördüm.. Hiç birine devam etmedim.. Bana faydaları dokunacağına inanmamıştım..
Burada yazılacak olanlar tamamen kendi deneyimlerime dayanan kişisel görüşlerimdir. Aksini düşünen elbette olabilir..

Şöyle ki gittiğim iki ayrı özel doktordan da memnun kalmadım.. Bir tanesi beni sıkılmış gibi dinliyordu bir diğeri parasını ödediğim seansım sırasında özel telefon görüşmelerini yapmakta sakınca görmemişti..
Her ikisini de bir daha görmek istemedim..Birilerinin para karşılığı, üstelik de yüksek meblağlar karşılığı seni dinliyor gibi görünmeleri bana mantıklı gelmemişti o dönem.. Biri bunu yapacaksa karşılıksız olmalıydı..

Şu an gittiğim doktorum Devlet Hastanesinde çalışıyor.. 

Eşime ve babama en sonunda evet deyip doktora gitmeyi kabul ettikten sonra özel doktor istemediğimi belirttim.. Sonrasında eşimden randevumu içeren bir mail geldi.. 
Doktor erkekti.. Gidiyorum ama boşuna diye geçirmiştim içimden.. 

Doktorda olsa bir erkeğin, bir kadın olarak benim dert ettiğim şeyleri anlamayacağını düşünüyordum..

Sıram gelip içeri girdiğimde şaşırdım çünkü doktorum kadındı.. İsmi tıpkı benim ismim gibi her iki cinste de kullanılan isimlerdendi.. Bu bir parça rahatlattı..

"Çok iyi bir doktor olduğunuza eminim ancak fayda göreceğime inanmıyorum çünkü bir kere dışarıda bekleyen insanlar ve sizin kısıtlı zamanınız var.. Benimle yeterince ilgilenebileceğinizi düşünmüyorum.."

İlk sözlerim bu olmuştu doktora.. Çünkü daha önceki yıllarda yine bir devlet hastanesi doktoruyla görüşmem olmuştu ve onu da yarım bırakmıştım.. Çünkü sadece 15 dakika ayırabiliyordu hastalarına.. 
Doktorum gülümsedi ve yoo öyle olmayacak dedi.. Gördüm ki yaklaşık 10 yıldan bu yana pek çok şey değişmiş.. Ben kalkmak istediğimde kalktım karşısından..

Bazı sorular sorduktan sonra daha ilk görüşmede bana ilaç yazdı.. İlk 15 gün hiç bir değişiklik hissetmeyeceksin dedi.. İlk olarak 2 ayrı ilaçla başladım.. 
15 gün gerçekten bir değişiklik olmadı.. Ama umut olmuştu.. Boğulmak üzereyken birinin ip uzatması gibi.. Çünkü gerçekten boğuluyordum..

Gece yatarken içtiğim için veya bana en uygun ilaçları verdiği için mi bilmem herhangi bir yan etki olmadı fiziksel olarak.. İlaç kullandığımı hissetmedim bile hala hissetmiyorum.

Ancak sanırım bir ay kadar her gece ama istisnasız her gece film gibi rüyalar gördüm.. Her biri gerçek insanları, yaşadığım olayları barındıran inanılmaz gerçek, güçlü ve etkisinden çıkamadığım rüyalar..

Bütün bilinç altımı döktü.. Söyleyemediğim hatta söylemek istediğimi kendimin bile bilmediğim şeyleri rüyalarımda söyledim beni yoran insanlara.. Takmadığımı sandığım şeyleri taktığımı rüyalarımda farkettim.. Unuttum sandığım şeyleri unutmadığımı yine rüyalarım gösterdi.. Affettiğimi sandığım insanları aslında affetmediğimi hatta affedemeyeceğimi ve hatta artık görmek bile istemediğimi o süreçte farkettim..

Az önce kızımın suluboya fırçasını yıkadım.. Tıpkı fırçadan boyaların akıp temizlendiği gibi bütün bilinçaltım ellerime aktı..

Artık bildiğim, farkettiğim elle tutulur bir sürü gerçekle kalakaldım.. 

Her şey yüzeye çıktı.. Ne yaptım kendime ben böyle.. Neden izin verdim bu insanlara..

***
Rüyalar hala devam ediyor ama eskisi kadar sık değil. Doktorum bunların normal olduğunu söyledi.. Ayda bir kez görüşüyoruz. İlk başladığım ilacları artık kullanmıyorum.. Farklı tek bir ilaç kullanıyorum.. Toplamda bir yıl kadar sürecek ilaç tedavisi.. 
Ve her gittiğimde farklı bir şeyler uyguluyorlar.. Bir keresinde mesela 560 soruluk bir test cevapladım.. 

Sonuçta çıkan şeyler sorularla hiç alakası olmayan şeylerdi.. Alakasız sorulara verdiğim alakasız cevaplarla bana asıl beni anlattılar.. 

Rüyalarımda dökülen şeyleri o alakasız sorular sonucu bir de doktorumdan dinledim.. Tüm kontrolünü sağladığımı sandığım bedenim ve beynim üzerinde hiç bir kontrolüm olmadığını farkettim.. Çok farklı ve şaşırtıcı bir deneyimdi.. 

Sonrası sorgulama, kabullenme, ayağa kalkma, eyleme geçme şeklinde devam etti..

***

Yeni yeni anlıyorum yorulduğumu. Öyle eskisi kadar hevesli değilim Hiç bir şeye.. 
Koşturmalar, yıkılmalar, tekrar kalkıp hadi bi dahalar..
Maskeler ağır gelmeye başladı.. 
Hele şu "güçlü görünmek" için olanı yok mu ? 
Ağır geliyor artık yapamıyorum..

Yukarıdaki cümleler yazar Cihad Kök'e ait..

İşte tamda böyleydi.. Ben farketmeden önce.. 

***

Devam edecek...

***

Bana ulaşabileceğiniz diğer sosyal medya hesaplarım :İletişim : catikatiilkay@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

GÜZEL YORUMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM..SEVGİLERİMLE :)
Firmanız ve ürünlerinizin Çatı Katı Blog'da yer almasını istiyorsanız İLETİŞİM : catikatiilkay@gmail.com

Alexa